Diskuze

Diskuze o indických běžcích

Přidat nový komentář »
  • Natálie says:

    Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu. Měli jsme párek – kačera a kachnu. Včera v noci nám kachnu zabila liška a kačer je nejspíš vážně zraněný, máme ale naději, že je to jen povrchové. Staráme se o něj a nechceme ho utratit, už i jednou přežil útok psa. Kačer noc přežil, teď je ale sám bez kachny. Tak jsem se chtěla zeptat, jak dlouho vydrží bez partnera, nemáme moc možností, jak ji sehnat. A jestli by byla možnost dát k němu například malého králíčka, aby sám nebyl. Kačer je ted v šoku, bojíme se, aby ho nová kachna nevystresovala, pokud by se nám ji podařilo sehnat. Zároveň se ale moc bojíme, že nám umře žalem. Jak dlouho tedy vydrží bez kachny? Moc děkuji za odpověď.

    • Natálie says:

      Ještě jsem chtěla říct, že kachny každou noc zavíráme, ale zrovna včera jsme to nestihli. Samy už seděly v kachníku a bohužel se to stalo. Přišli jsme na to v noci, když jsme je šli s opožděním zavřít.

      • Radek Beneš says:

        To je klasický příběh, běžce na noc musíte denně zavírat. Když jednou nezavřee, přijdete o ně. Predátoři mají svůj revír obšlápnutý a stačí jedna noc a jste bez běžců. Jak dlouho vydrží sám, Vám neřeknu, nevím to. Smutno mu ale je, protože jsou to hejnová zvířata. Obávám se, že králík není společnost pro běžce, takže raději slepici nebo jinou drůbež, pokud mu chcete zajistit společnost a co nejdřív dokoupit jiného indického běžce. RB

  • Jitka Valtová says:

    Dobrý den, měli jsme pár kachen. Dvakrát nám něco kačenu odneslo. Koupili jsme kačerovi třetí kachnu, protože byl smutný. Jsou spolu v pohodě, ale kačer začal hodně ztrácet peří. Může to být ze stresu ze ztráty kačeny?Nebo se jen přepeřuje. Krmíme směsí pro kachny a vařenými kolínky. Výběh mají veliký a velikou nádrž na vodu. Díky za radu.

  • Hana says:

    Dobrý den chtěla jsem se zeptat: máme roční párek, kačku a kačera o jednu jsme přišli. Teď jsme jim pořídili zase dvě kačky a kačera 2 měsíce.Jak se budou snášet? Zatím je ten starý kačer v kachníku štípe a skáče po nich. Máme je oddělit nebo jak..poraďte prosím…kačer dost štípe i nás do lýtek, když se k němu otočíme zády…jinak je pořád v naší blízkosti.Děkuji za ospověď Benešová

    • Radek Beneš says:

      Vyčkejte, oni se sami srovnají. Je to tak vždy, když přivedete do zavedeného hejna nové jedince. Musí si vyjasnit, kdo je v hejnu pánem, za pár dní budou zase v pohodě. RB

  • Lucie says:

    dobrý večer, zmínil jste níže, že rok a starší běžci nemají žrát VKCH 2, ale zrno.
    Prosím, poradíte mi co pojem zrno obnáší?
    pšenice, oves…. Nebo směs? Pořídím to také v internetovém obchodě? Díky za info. Lucka

  • Dana says:

    Dobrý den,
    mám už 2 roky dvě kačeny ihdického běžce a teď poslední dobou jsem si všimla .že se přestaly koupat a když prší ,mají mokré peří.
    Můžete mi prosím poradit, co jim přidat do výživy ,aby měly zase mastné peří?
    díky Dana

    • Radek Beneš says:

      Teď přepeřují, měla byste jim dát kompletní krmivo s vyváženým podílem minerálních látek a stopových prvků, kompletní směs. Alespoň na čas. Pokud sypete nějaký dostupný komerční přípravek do suchého krmiva, všechno pak zůstane na dně. RB

  • Marie says:

    Dobrý den, asi jsem to špatně napsala, kachna je s kachňaty v kachníku s možností výběhu, provizorně udělaného cca 10m2, ať k nim přes den nemůže kačer, protože má tendenci je ďobat/dost brutálně/. Až večer otevřeme výběh a kačer zaleze k nim. Ale jsou tam v pohodě, žádné šarvátky. Kačer polehává kolem výběhu a po očku si je hlídá.
    To vajíčko je opravdu nové. Po vylíhnutí jsem vyčistila hnízdo, dala novou podestýlku, vybrala zbytky skořápek, trochu staré s prachovým peřím jsem dala zpět.

  • Iveta says:

    Dobrý den,
    od kdy můžou malé kačeny plavat? Jak se vylíhli tak sem jim vypustila bazén, aby se neutopili. A Teď nevím kdy ho můžu zase napustit? Děkuji

    • Radek Beneš says:

      Plavat moho indičtí běžci hned, ale záleží na tom, abyste jim zajistila pohodlný výlez, aby se neutopila. Lepší je samozřejmě cca týden počkat a pouštět na vodu za slunečného počasí. RB

  • Marie says:

    Dobrý den, loni jsme se dali na IB, a tak se učíme tak nějak za pochodu. Máme teď párek, po strastiplných 30 dnech sezení/ze začátku to kachna moc nebrala vážně :), se nám z 17 vajec vylíhlo 11/ostatní to nezvládly-byly ale vyvinuté/.Jedno jsme utratili, byl mrzák na nohu, jedno pošlo asi na podchlazení – bylo poslední, které se vylíhlo. Dneska mají 8 dní, a…našla jsem v hnízdě snesené vejce. Kachnu držíme přes den odděleně, kačer moc vychovává, v noci jsou spolu, ale pochybuji, že jej kačena v hnízdě s kachňaty na sebe pustí. Zdá se mi to ale moc divné. Vejce budeme odebírat na jídlo, to není problém, myslím si, že se bude kachna moc vyčerpávat, proto bych ji na dalších vejcích teď zasednout nenechávala. Vaše rada nebo zkušenost ? P.S. A nebo se mají u nás tak dobře :).

    • Radek Beneš says:

      Je velice zvláštní, že když má kachna mladé, tak snesla po 8 dnech vejce. Nesetkal jsem se s tím. Teda okud máte kachnu s kachňaty. Moc jsem nepochopil, co píšete. Že kačer vychovává a kachna je odděleně? Takže kachna je bez kachňat? Pak by snášet mohla začít, ale pokud je s kachňaty, tak se mi to nezdá. Není to nějaké starší vejce? RB

  • JitkaN says:

    Dobrý den, letos se nám vylíhla kachňata jen z poloviny vajec (7 ze 13). Když jsme po cca 3 dnech nevylíhlá vejce odklízeli, bylo vidět, že se vyvíjela kachňata i v nich, bohužel už ale byla mrtvá. V den líhnutí i následující den byla kachna zavřená v kachníku. V minulém roce problém nebyl, ze 13 vajec se vylíhlo 12 kachňat. Dá se této situaci, kdy část vajec zastydne, nějak předejít (umělou líheň nemáme)? Ptám se hl. proto, že nám ještě sedí druhá kachna.
    A druhý dotaz: po jak dlouhé době cca je možné dvě hejna kachňat (+ dva kačeři a dvě kachny) opět spojit dohromady do jednoho hejna? Kachny dělíme v době, kdy začínají snášet vejce, ale péče o jedno hejno je snazší… Děkuji

    • Radek Beneš says:

      Líhnivost je daná mnoha faktory. I když jsou vejce oplozená, neznamená to, že se vylíhnou všechna kachňata. Záleží na vitalitě zárodku, inkubační teplotě, samotné kachně, příbuzenské genetice, zdravotní stav rodičů,výživa indických běžců a následně kvalita skořápky, mykotoxiny, znečištění vajec, atd atd. Ochlazování vajec u vodní drůbeže nevadí, naopak, kachny přirozeně vejce opouštěí, aby se vejce ochladila, to paradoxně přispívá k vyšší líhnivosti. Spojení hejn je individuální záležitost, záleží na snášenlivosti párů, kačerů a kachen, to musíte vypozorovat sami a hlavně hned nezmatkovat a hejna neoddělovat, když dojde k napadení kachňat druhým párem. Je to přirozené, určují si pravidla soužití a to se bez nějakého toho štípance neobejde. Starší – cca 4-6 týdenní můžete spojit bez problémů, u tak malých to musíte risknout a zkusit. RB

  • tom says:

    Dobrý den, potřeboval bych poradit. Mám dva ib. A kačer začíná vypadat jako Sobotka. Vypadávají mu pericka na hlavě a nová nerostou. Kachna v pohodě.

    • Radek Beneš says:

      Psal jsem níže. Je doba přepeřování do letního šau, kačeři pepeřují a ztácejí svůj svatební šat, takže vypadají jako opelichaní, plesniví indičtí běžci:). Je to normální, budte v klidu, na podzim se zase „oblečou“. RB

    • tom says:

      Super, nerad bych se díval na dva plesaty se zobakem. Stačí ten v tv

  • Jitka says:

    Dobrý den…kačenka vyseděla 12 krásných kachňátek to poslední bylo slabší a má nějak pochroumanou nožičku…teď po týdnu druhé kachně začalo kulhat..Čím by to bylo?.Jsou s kachnou na malém prostoru …zatím, později je chci už pustit na zahradu…děkuji a zdravím…

    • Radek Beneš says:

      Uvidíte, jestli se to nesrovná, Kachna mohla kachně přišlápnout nebo něco podobného. Pokud to kachně nekulhalo nebo nemělo pochroumanou nožku hned po vylíhnutí, tak y se to mělo srovnat. Třeba ho jen přišlápla kachna. Snad to bude ok. RB

  • Alena says:

    Dobrý den, předevčírem jsme přišli o všechny indické běžce. Podhrabala se nám do výběhu liška. Problém je v tom, že jsem večer našla jedno vylíhnuté kachně a jedno nakřáplé vajíčko. Kachně i vajíčko jsou doma v teple v hoblinách. Vajíčko vlhčím hadříkem, zahřívám v ruce, ale po dvou dnech se stále neklube. Pípá a snaží se dostat ven. Vidím mu celý zobáček. Mohu mu nějak pomoc? Bojím se, že ve vajíčku umře. Děkuji

    • Radek Beneš says:

      Jen zahřívání v dlani nepomůže. Měla jste zkusit dát kachně i naklubané vejce pod žárovku a nechat u něj druhé kachně, aby stimulovalo k vyklubání to ve vajíčku. Ideální by blo dát doklubat do líhně nebo pod kvočnu nebo jinou kachnu na vejcích u nějakého jiného chovatele. Jak to dopadlo? RB

      • Alena says:

        I když jsem věděla,že hodně riskuju,pomohla jsem mu postupným odlupováním skořápky.Nicméně má už třetí den zavřená očička.Je dezorientované,padá na zádíčka a nemůže se samo zvednout.Bez mojí pomoci se ani nenají.Na chvilku pomůže mazání Ophtalmoseptonexem.Jakmile ale očička oschnou,zase je zavře.Dnes už to vypadá hodně zle.Nejí,nepije a hýbe se minimálně.Nemám sílu mu „pomoc“ od trápení.Druhé kachňátko tedy bude muset jít k jinému chovateli.Samo by asi nepřežilo.

  • Miroslav Marek says:

    Zdravím,mám dotaz. Máme(měli jsme) pár IB. CCa od poloviny dubna si začala kachna dělat hnízdo a pravidelně na něm seděla. Bohužel nikdy nic nesnesla. V polovině května si udělala hnízdo jinde a opět každý den seděla a nic. Nic nenasvědčovalo tomu, že by vejce vzala nějaká škodná. Prostě nic. Minulý čtvrtek se kachna zčista jasna ztratila. prostě ji nemůžeme najít. Nejsou viditelné ani stopy po žádném souboji, nic.Utéct taky nemohla nikudy. Myslíte si někdo že by se mohla důmyslně schovat na místo kde celou dobu snášela vejce a teď na nich sedí? Díky předem za reakce.

    • Radek Beneš says:

      Vejce Vám určitě něco odnášelo, lasička zřejmě a nakonec odnesla kachnu i lška. Ta většinou odnese běžce celé a nezbyde nikde ani pírko, kuna ukousne hlavu a běžec zůstane ležet, alespoň taková je moje zkušenost. Nevím, kde bydlíte, jestli u lesa, na kraji obce nebo v intravilánu, ale tihle dravci mají svůj rajon obšlápnutý a při vhodné příležitosti si běžce dají k obědu. Navíc ted mají mladé, takže shánějí potravu kde se dá a indický běžec je snadnou kořistí. Proto stále opakuji – zavírat běžce na noc,ráno pouštět. Pak máte vejce v kachníku a ne nikde po zahradě a snáška je pod kontrolou chovatele. RB

  • Renata says:

    Dobrý den,chci se zeptat.Máme 1kačenku a 2kačery (z loňského chovu). V kachníku mají spoust vajec. Některá si nechávají a některá vyřazují bokem. Kačenka seděla na vejcích jen tři dny po chvilkách. Jak dlouho musí sedět,aby měla kačenky? Děkuji.

    • Radek Beneš says:

      Pokud chcete, aby kachna indického běžce vejce vyseděla, musíte je pravidelně sbírat a nechávat v hnízdě cca 13 posledních vajec. Jinak z toho nebude nic. Vejce budou stará a zárodek odumře nebo už odumřel a vejce se budou po zasednutí kazit a znehodnotí ostatní vejce, v horším případě pak odumřou i zárodky v oplozených vejcích, až vám praskne zkažené vejce v hnízdě. Vše je popsáno níže nebo v sekci chov a odchov. Inkubace trvá 28 dní. RB

Napsat komentář: Mariel Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *